Még mindig sok helyen okoz kihívást a kisgyermekesek szülési szabadság utáni elhelyezkedése a hazai munkaerőpiacon, ami nem csak a szellemi munkát végzőket érinti, hanem a kékgalléros szektorban dolgozókat is. Számos esetben nincsenek felkészülve a munkáltatók arra, mivel támogassák az új élethelyzetbe kerülő kollégáikat, és hogyan segítsék a visszatérésüket. Erről és a kékgalléros szektor aktuális helyzetéről beszélt Varga Balázs, a Profession.hu marketingigazgatója a recruiTECH Blue őszi konferenciáján.
A lokáció a lehetőségek számát, a bértranszparencia az álláskeresők aktivitását befolyásolja
Ahogy az a Profession.hu 2024. második negyedéves kutatásából is érezhető volt, lokációtól függően változik, hogy találkozik-e a munkaerőpiaci kereslet és a kínálat. Míg Nógrád, Győr-Moson-Sopron, és Zala vármegyékben csökkentek a kékgalléros ajánlatok, addig Tolna, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyékben több lehetőség közül válogathattak a jelöltek. Bár a kékgalléros álláshirdetések száma országos szinten kismértékben (5%) csökkent az utóbbi egy évben, ezzel párhuzamosan a munkavállalói oldalon nagyobb volt az aktivitás, a jelentkezések száma 20%-kal növekedett.

„Ha a munkaerőpiacot vizsgáljuk, mindig érdemes az aktuális gazdasági környezetet is megfigyelni, hiszen nagyban befolyásolja a számokat az, hogy mi történik körülöttünk. Jelenleg nemcsak a kékgalléros állások esetén, hanem a teljes álláspiacon is hasonló, csökkenő hirdetési trendeket figyelhetünk meg, amiket nem lehet betudni a szezonalitásnak, sokkal inkább egy több éven átívelő hatásról van szó. Az országon belüli lokális eltéréseknél a különböző beruházások irányítják ezeket a folyamatokat (például Magyarország keleti megyéiben), ezért is lehetnek kisebb-nagyobb eltérések a hirdetések számában” – mutatott rá az okokra Varga Balázs, a Profession.hu marketingigazgatója.
Az élénk munkavállalói aktivitás ellenére számos iparágban továbbra is nagy kihívást jelent a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása, ami miatt különösen fontos lenne azok támogatása, akik hosszabb kihagyás – szülési szabadság – után szeretnének visszatérni korább pozíciójukba, munkahelyükre.
Milyen eszközökkel támogathatjuk a kékgalléros munkavállalók elköteleződését?
Az Y és a Z generáció munkaerőpiaci dominanciájával a munkahelyet érintő preferenciák és elvárások is nagymértékben megváltoztak. A mai munkavállalók tájékozottabbak, határozottabbak, ezért is fontos, hogy a munkáltatóként megértsük, mi motiválja őket, mire van szükségük ahhoz, hogy hosszú távon is elégedettek legyenek.
A munkavállalók elismerése óriási szerepet játszik abban, hogy szívesen járnak-e be a munkahelyükre, szülési szabadság után szívesen térnek-e vissza ugyanoda. Erre számos lehetőségünk van kékgalléros szektorokban is: a lojalitási programoktól kezdve a hónap dolgozója címen át a különböző juttatási csomagokig minden azt erősítheti, hogy munkaadóként észrevesszük és értékeljük azt, amit kollégáink tesznek a vállalati célokért vagy saját fejlődésükért.
„Ha a megtartásra fókuszálunk, a munkavállalók folyamatos támogatása mindig egy kiemelt fontosságú stratégiai elem. Ez különösen igaz azon munkavállalói csoportoknak szóló juttatásokra, akik egy új élethelyzetben szeretnének tovább dolgozni, fejlődni. A Profession.hu kutatása például rámutatott arra, hogy nagyobb arányban térnek vissza korábbi munkahelyükre azok az anyukák, akik támogató környezetet tapasztaltak a szülési szabadságuk előtt, alatt és után is. A kisgyermekeseknek nyújtott juttatások pedig nemcsak az érintett munkavállalók elégedettségét, de a vállalat családbarát munkáltatóként való megítélését is javíthatják.”
Több visszatérési támogatást igényelnek a kisgyermekes anyák
„Magyarország piacvezető állásportáljaként kötelességünk, hogy támogassuk a hátrányos helyzetűek munkaerőpiaci integrációját, ezért indítottuk el 2021-ben Az emberi oldal kampányunkat. Minden évben más célcsoportot segítünk azzal, hogy felhívjuk a figyelmet az általuk tapasztalt kihívásokra, valamint egy-egy szakmai szervezettel együtt támogatást nyújtunk, jó gyakorlatokat mutatunk a munkáltatóknak, ezzel is segítve elhelyezkedésüket, be- és visszailleszkedésüket. Idén a kisgyermekesek kerültek fókuszba, hiszen működése során szinte minden vállalat találkozik szülési szabadságra távozó kollégával vagy szülőként álláshirdetésre jelentkező munkavállalóval, viszont csak kis hányaduk tudja, hogyan és mivel lehet segíteni őket” – foglalta össze a kezdeményezés célját a Profession.hu marketingigazgatója.
Az emberi oldal kampány részeként országos kutatás is zajlott, aminek eredménye is alátámasztja a korábban említett állításokat:
- Minden ötödik nő nagyon nehezen tudta megkezdeni a szülési szabadságát, ahhoz nem kapott megfelelő vagy semmilyen támogatást a munkáltatójától - rájuk a legkevésbé jellemző, hogy a gyes/gyed után ugyanoda tértek volna vissza dolgozni,
- A nők közel fele (47%) nem tért vissza az eredeti munkahelyére a szülési szabadságot követően, pozitívum azonban, hogy azok között a nők között, akik visszatértek a korábbi munkahelyükre, tízből nyolcan úgy érezték, hogy szívesen fogadják őket és segítik a beilleszkedésüket,
- A válaszadók 38%-a belső motiváció miatt kezdett el újra dolgozni, 14%-uk a karrierjük építése, folytatása miatt döntött a visszatérés mellett.

Varga Balázs
a Profession.hu marketingigazgatója
Számos eszköz közül válaszhatunk, ha családbarát stratégia kialakításán gondolkodunk. Talán az egyik legfontosabb a rugalmasság – 4-6 órás részmunkaidő, törzsidő – biztosítása, de a családi programok szervezése, anyagi vagy tárgyi támogatás, játszószoba, gyermekfelügyelet, valamint plusz egészségügyi juttatás is fontos lehet a kisgyermekes szülőknek. Ahhoz, hogy ezeket gond nélkül tudjuk beépíteni a vállalati kultúrába, a teljes munkafolyamatunkat is végig kell gondolnunk, felkészülve minden lehetőségre. Ilyen például a távozó szülő helyettesítése, pótlása vagy épp a kapcsolattartás rendszeressége, formája a szülői szabadság alatt, illetve a visszatérés támogatása is.
Ahogy azt az eredményekből is érezhetjük, az elfogadó és befogadó vállalati kultúrával rendelkező cégek vonzóbbak a munkavállalók számára, ennek pedig szerves eleme a kisgyermekesekkel való méltányos bánásmód is. Az ő támogatásukat célzó stratégia, eszköztár kialakításához kínál iránymutatást a Profession.hu: amellett, hogy számos szakmai tartalom készült az UNICEF Magyarország segítségével, az állásportál létrehozta az álláshirdetésekben feltüntethető Kisgyermekeseknek ajánlott kategóriát, amivel már az első pillanatban megmutathatjuk a potenciális munkavállalóknak, hogyan és mivel támogatjuk őket egy kihívásokkal teli, megváltozott élethelyzetben.
Ha további segítségre van szükségünk a családbarát stratégiánk kialakításához, esetleg konkrét helyzetre keresünk megoldást, keressük fel Az emberi oldal honlapját, ahol szakmailag is megalapozott válaszokat kaphatunk kérdéseinkre.
Készítette: Varsányi Zsófi

