Ez kell a tökéletes csapatmunkához!
Egy bevált módszer, mit tehetünk, ha széthúz a csapat, és nyakunkon a határidő!
Az igazán szerencsések közé tartoznak azok, akik még sosem dolgoztak nehézségekkel küzdő csapatban. Ám akinek már volt része ellenkező szituációban, jól tudja, mennyire káros, ha a munkatársak nem képesek egymással együttműködni, és emiatt az egész projekt sérülhet.
Változó, hogy melyik csapat teljesítménye min csúszhat el. A leggyakoribb ok, hogy nincs egy erőskezű, határozott vezető, így a belső szabályokat, az egyéni felelősséget és a határidőket is puhábban értelmezhetik a többiek. Az is sokszor előfordul, hogy bekerülnek a teambe ún. primadonnák, akik egyszerűen képtelenek beállni a sorba, és egy olyan közösségben dolgozni, ahol nem az egyéni teljesítményen van a hangsúly, hanem azon a projekten, ami sok ember hozzáértő munkájának közös gyümölcse. Ilyen primadonnáskodás a férfias szakmákra is jellemző.
"Ez a szakma egy bonyolult folyamat - részletezi Zoltán, aki már öt éve projektvezető több ingatlanfejlesztő cégnél is -, mivel több részfolyamatból áll össze. Van előkészítési, fejlesztési és megvalósítási szakasza, amikben minden egyes szakembernek megvan a maga feladata és területe. Ezek a szakaszok egymásra épülnek, így tulajdonképpen az ingatlanfejlesztő feladata az, hogy ezeket a szakaszokat összefűzze, a résztvevők munkáját koordinálja. Nem kis munka mindez akkor sem, ha megvan az összhang az alvállalkozók és munkatársak között, de valóban, mindig kerül valami porszem a gépezetbe..."
A legfrissebb mérnöki állásokat itt találjuk!
A szakember már edzettnek vallja magát a konfliktusok terén, de még mindig azt vallja: résen kell lenni, és oda kell figyelni az emberi attitűdökre is. A legutóbbi nagy projektjük egy pesti lakópark építése volt, ahol nem kevés ember közös munkáját koordinálta és kezelte az összeférhetetlenségeket is.
"Tulajdonképpen az egyes szakemberek frusztrációjára, munkájuk el nem ismertségére vezethető vissza legtöbb esetben az úgynevezett okoskodás, az egymásnak való betartás, meg a 'majd én jobban tudom nálad' hozzáállás. Ugye itt javarészt mérnökök dolgoznak nem kis tudással a fejükben, és érthető, hogy vágynak az elismerésre, hogy az ő tudásuk kiemelkedőbb lehessen egy ilyen nagy projekt kapcsán is. De erre nincs mindig idő és lehetőség. Akkor inkább másféle megbízást kell vállalni, ha ez a fő cél. Az én bevált módszerem egyébként, hogy havonta tartok egy gyors megbeszélést a projekt team összes tagjával, amikor mindenki 3 mondatban beszámol a saját státuszáról: mit ért el eddig, mi van még hátra, és van-e issue, azaz olyan probléma, amiben tudunk neki segíteni. És a lényeg: ezen a találkozón sosem felejtem el megdicsérni az embereket. Még akkor sem, ha ezzel valakinek csak megelőlegezem a bizalmat. Ez beválik!"
Több mint 400 aktuális gépészmérnöki állás itt!
Tanulságos Zoltán egyéni módszere az ingatlanfejlesztés világából. Nézzük, hogyan kezelhetjük gördülékenyen a csapaton belüli konfliktusokat, primadonnáskodásokat más szakmákban is!
- Célravezető, ha a békítő szerepet a projekt vezetője irányítja, mert így biztosabb a beszélgetés eredményre vezető kimenetele.
- A legjobb, ha még csírájában elfojtjuk az egész konfliktust. Az egymással szemben álló feleket ültessük le egymással, és törekedjünk az egyenes beszédre, mindenféle személyeskedés és sértegetés nélkül, tisztán, tényszerűen.
- Hagyjuk, hogy a munkatársak kifejtsék saját álláspontjukat.
- Figyelmesen hallgassuk végig őket, és jegyzeteljünk közben.
- Foglaljuk össze, mit mondott a kollégánk, és kérjük a visszajelzését, hogy jól értettük-e a lényegét.
- Ne vesszünk el a részletekben, maradjunk a megbeszélés fő irányánál: az együttműködő, közös munkára törekszünk.
- Ismerjük el a felek hozzáértését, szakmai tapasztalatát. Sokszor csak egy kis vállveregetés hiányzik ahhoz, hogy elégedett legyen az illető önmagával, és lelkesebben folytassa a munkáját.
Önnek ajánljuk!
Végül egy jó tanács: ha provokáció ér bennünket, kezeljük higgadtan. Ezt talán a legnehezebb meglépni, de soha ne feledjük: aki ilyen helyzetben támad, az fél valamitől. Lehet, hogy az illető nem biztos a saját képességeiben, komoly riválisnak vél bennünket, vagy egyszer volt egy olyan megjegyzésünk, amivel akaratunkon kívül megsértettük. Sok oka lehet az ilyen vagdalkozásoknak, ám a legfontosabb: ne vegyük magunkra, mert ez nem rólunk, hanem a másik félről szól.
Ha egy jó mérnöki állás kell, ide klikkeljünk! Ne feledjük azt sem, hogy a sikeres pályázáshoz egy igazán jó önéletrajz is nélkülözhetetlen. Letölthető önéletrajz mintákat ITT találunk, a Profession.hu önéletrajz-készítőjét pedig ITT.
Készítette: Posta Renáta
Címkék: csapatmunka, munkahely, mérnök