Beszélgessünk jól!

A kellemes, hasznos és építő jellegű társalgás nyolc alapszabálya mindenkinek, aki már unja a felszínes csevegéseket.
Önnek ajánljuk!
Mindannyian ismerjük azt a kellemetlen érzést, amikor társalognunk kellene valakivel, de nem igazán sikerül. Különösen kellemetlen ez a munkahelyünkön, ahol napi minimum nyolc órát együtt töltünk a kollégáinkkal. Munka közben könnyebben tudjuk kerülni a beszélgetést, ha látványosan végezzük az éppen aktuális feladatunkat, de hogyan védjük ki a közös ebéd, vagy más társasági esemény közepette felbukkanó kínos csendeket?
A globális felmelegedés kezdete, és az oltásellenes mozgalmak megszületése óta már sem az időjárás, sem az egészség nem tűnik biztonságos témáknak, ezért most megosztjuk azt a nyolc szabályt, amelyekből, ha csak egyet is betartunk, soha többé nem kell egy ilyen szituációban az okostelefonunk képernyőjébe mélyedni zavarunkban.
1. Figyeljünk
Legyünk jelen a beszélgetésben testben és lélekben egyaránt! Tegyünk le mindent a kezünkből, amivel babrálhatunk, és ne gondoljunk másra, csak figyeljünk a beszélgetőtársunkra!
2. Ne prédikáljunk
Ha csak az a célunk, hogy egy monológban elmondjuk a saját álláspontunkat valamiről, akkor inkább írjunk blogot! A társalgás ne csupán a saját véleményünk kifejtése legyen, lépjünk kölcsönös interakcióba a másik féllel. Álljunk nyitottan a partnerünkhöz, biztosan tanulhatunk tőle valamit!
3. Tegyünk fel nyitott kérdéseket
Ha érdekes válaszokat szeretnénk kapni, mellőzzük az eldöntendő kérdéseket! Alkalmazzuk a milyen, mennyire, hogyan kérdőszavakat, így sokkal többet megtudhatunk az adott témáról és illetőről, sőt a beszélgetés is élvezetesebb lesz, mindkét fél számára.
4. Ürítsünk ki az elménkből minden mást
Ne kalandozzunk el, ha a másik fél kicsit hosszabban beszél. Ha bekúszik is a fejünkbe egy nem odaillő gondolat, űzzük el és koncentráljunk továbbra is a beszélgetőtársra. Így nem kerülünk olyan kellemetlen helyzetbe, hogy olyasmire kérdezünk rá, amit a másik már elmondott.
5. Nem tudjuk? Valljuk be!
Bár sokan tesznek így, mégsem szükséges azt a látszatot keltenünk, hogy a beszélgetés során felmerülő összes témában jártasak vagyunk, ettől válik ugyanis felszínessé a csevegés. Ha valamit nem értünk, kérdezzünk rá, ezzel is elmélyíthetjük a további társalgást.
6. Ne gondoljuk, hogy mindenki ugyanabban a cipőben jár
Ne vegyük azonosnak az élettapasztalatainkat, valaki máséval! Ha például empatikusak szeretnénk lenni a beszélgetőpartnerünkkel, aki azt meséli el, hogy nemrég vesztett el egy hozzá közel álló személyt, ne kezdjünk mi is hasonló történetbe. Mindannyiunknak mások a tapasztalatai, érzései, éppen ezért mutassunk őszinte érdeklődést, és tanácsok helyett válasszuk a figyelmes hallgatást.
7. Ne ismételjük magunkat
Lekezelőnek és unalmasnak tarthatja a másik fél, ha többször is elmondjuk ugyanazt. Sajnos munkahelyi szituációban, egyet nem értés esetén gyakran hajlamosak vagyunk erre. Ehelyett inkább gondoljuk át a valódi érveinket, határozottan mondjuk ki őket, és adjunk teret a valódi reakcióknak.
8. Csak a lényeget
Kerüljük a túl aprólékos elbeszélést, a lényeg szempontjából jelentéktelen részleteket! Ezek úgyis nehezen jutnak eszünkbe, a partnerünket pedig csak untatjuk velük. Törekedjünk a rövid, tömör megfogalmazásra, hiszen a jó társalgás olyan, mint a miniszoknya: elég rövid, hogy fenntartsa az érdeklődést, de elég hosszú, hogy lefedje a lényeget!
Hasznát vehetjük ezeknek a szabályoknak akkor is, ha éppen állásinterjúra készülünk, vagy próbáljuk kiépíteni a kapcsolatot az új kollégákkal. Amennyiben még keressük leendő munkahelyünket, keressünk a legfrissebb állásajánlatok között, de saját szakmai tapasztalatainknak megfelelő szűrőt is beállíthatunk. Feliratkozhatunk email hírlevélre is, vagy feltölthetjük önéletrajzunkat a Profession adatbázisába, hogy minél előbb a munkaadók látókörébe kerüljünk. És ne feledjük, bárkivel is sodor minket össze az élet: mostantól beszélgessünk jól a munkában és a magánéletben egyaránt!
Készítette: Profession.hu
A Profession.hu Facebook oldala
A Profession.hu Instagram oldala
Címkék: munka, munkahely, kollégák, kapcsolat, beszélgetés