A 2013. júliusi zárónapon a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) regiszterében 497,2 ezer álláskereső szerepelt, amely az előző hónaphoz képest lényegében nem változott, míg az előző év azonos hónapjához képest 5,8 százalékkal (30 400 fővel) mérséklődött. A nyilvántartott álláskeresők létszáma továbbra is az 500 ezres szint alatt maradt. A legtöbb álláskeresőt Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találjuk, e két megye a teljes állomány 21,6 százalékát adta - derül ki az adatokból.

A férfi álláskeresők száma a júliusi zárónapon 243 200 volt (az összes álláskereső 48,9 százaléka). A férfiak esetében továbbra is csökkenésről beszélhetünk az előző hónaphoz képest. A nők számának az előző év júliusához képesti csökkenése továbbra is jelentős, körükben 8,1 százalékos (22,3 ezres), míg a férfiak esetében 3,2 százalékos (8,1 ezres) mérséklődésről beszélhetünk.

Júliusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11,2 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 7,5 százalékos értéket mutatott. A legalacsonyabb értékekkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye rendelkezik, emellett megemlíthető még Budapest és Vas megye is.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013. II. negyedévben 449,3 ezer főt tett ki, amely 10,3 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett.

A diplomások vannak a legkevesebben

Iskolai végzettség tekintetében a legfeljebb általános iskolát végzettek 198 ezres létszáma az álláskeresőkön belül 39,8 százalékot jelentett a vizsgált hónapban. Középfokú iskolai végzettséggel 270,6 ezer (54,4 százalék), felsőfokú végzettséggel pedig 28,6 ezer fő (5,8 százalék) rendelkezett.

Az NFSZ nyilvántartásában 66 900 pályakezdő szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 13,5 százalék. A legtöbb pályakezdő fiatal Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben volt, de e két megye mellett még jelentős a Hajdú-Bihar megyében regisztrált pályakezdő álláskeresők száma is. A pályakezdők aránya az összes álláskereső között a legalacsonyabb (10 százalék alatti) a fővárosban és Pest megyében, míg a legmagasabb (16 százalék feletti) Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna megyében volt.

A pályakezdő álláskeresők zárónapi száma a következőképpen oszlott meg a megszerzett legmagasabb iskolai végzettség szerint júliusban: 33,1 százalékuknak legfeljebb általános iskolai, 21 százalékuknak szakiskolai, szakmunkásképző, 15,1 százalékuknak gimnáziumi, 24,4 százalékuknak szakközépiskolai, technikumi, 6,4 százalékuknak felsőfokú iskolai végzettsége volt.

A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz képest, az összes álláskereső egyharmada tartozott ebbe a csoportba júliusban.

A regisztrált álláskeresők között a szakképzetlenek aránya 49,9 százalék volt, az országos átlagtól alacsonyabb érték 12 megyében mutatkozott júliusban, a legmagasabb aránnyal Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megye rendelkezett.

A 25 éven aluli korosztályba 82 200 álláskereső tartozott, az 50 éven felüli állástalanok száma 117 900 volt. A fiatalabbak 16,5 százalékot, az idősebbek, az 50 év felettiek pedig 23,7 százalékot képviseltek az álláskeresők között. A legnagyobb arányban 25 év alatti álláskereső Tolna megyében, legkisebb arányban a fővárosban található. Az 50 év feletti korosztály jelenléte az álláskeresők között leginkább a fővárosra és Fejér megyére jellemző.

Az álláskeresők felének nem járt pénz

A tárgyhónapban 225,6 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek több mint egyötöd részük álláskeresési ellátásban, a többség pedig szociális jellegű támogatásban részesült.

A munkaügyi központok nyilvántartásába belépők száma a szokásos szezonális hatásoknak megfelelően továbbra is növekedést mutat, egy hónap alatt 9,8 százalékkal nőtt a beáramlók száma, míg előző évhez képest 7,2 százalékos volt a csökkenés. A 64 500 fős állománynak több mint egynegyedét a pályakezdő fiatalok tették ki, hiszen szezonális jelenség, hogy az iskolaév/tanév befejeztével megemelkedik a nyilvántartásba belépő pályakezdő álláskeresők létszáma.

Szintén a pályakezdők okozták az első alkalommal belépő álláskeresők számának bővülését, egy hónap alatt 27,4 százalékos növekedésről, egy év alatt 7,2 százalékos visszaesésről számolhatunk be esetükben.

Munkalehetőségek

A tárgyhónap folyamán a foglalkoztatók összesen 48 800 üres álláshelyet jelentettek be, amely az előző hónaphoz és előző év azonos hónapjához viszonyítva is emelkedést mutatott. A legtöbb új munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett, e két területi egység esetében megjelenő álláslehetőségek a teljes kínálat 23,6 százalékát tették ki.

Önnek ajánljuk!

Nyitott pozíciók, amik érdekesek lehetnek az Ön számára!

Összességében 2013. júliusban 88 700 munkaerőigényt jelentettek be a munkaügyi központnál a munkáltatók, ebből a zárónapon 45 700 állás maradt üres, betöltetlen. Az újonnan bejelentett munkaerőigények 70 százaléka (34 200) támogatott volt (például közfoglalkoztatás).

A tárgyhónapban bejelentett 14 600 nem támogatott munkaerőigény az előző év júliusához viszonyítva jelentős, 26,7 százalékos növekedést mutatott. Ezek többsége a feldolgozóipar és a kereskedelem nemzetgazdasági ágból érkezett. A feldolgozóiparon belül továbbra is az élelmiszer-, ital-, dohánytermék gyártás vezetett.

Csoportos létszámleépítés

Júliusban 16 cég 776 főt érintően tette meg létszámcsökkentési bejelentését az illetékes munkaügyi kirendeltségen. 2012. júliushoz viszonyítva 496 fővel csökkent a csoportos létszámcsökkentéssel elbocsátottak száma. Ebben a hónapban a létszámleépítés 9 megyét érintett, közülük Fejér megye emelhető ki. A bejelentések ágak szerinti megoszlását tekintve a tárgyhónapban a legtöbb munkavállalót továbbra is a feldolgozóiparból készültek elbocsátani.

Készítette: Durbák Ildikó

Címkék: munkanélküliség, álláskeresés, munkaügyi központ, foglalkoztatás, közmunka