Aki szép, többet keres
A jó külső jóval magasabb fizetéssel járhat, mint a nem túl megnyerő: a különbség több mint egyharmad is lehet.
Két közgazdász - Jeff Borland és Andrew Leigh - arra jutott, hogy az átlagosnál előnytelenebb külsejű férfiak fizetése 26 százalékkal alacsonyabb, mint az átlagé, míg a fessebb férfiaké 22 százalékkal magasabb annál.
Pénzben kifejezve: a megnyerő külsejű ausztrál férfiak átlagosan évi 81 ezer 750 dollárt, a csúfak csak 49 ezer 600-at keresnek. A különbség bő 32 ezer dollár, azaz több mint 7 millió forint.
Nők esetében az eltérések szolidabbak és nehezebben mérhetők - derült ki az ausztrál kutatásból.
,,Hasonló az egész a politikusok fizimiskája és megválasztásuk esélye közti összefüggéshez. A jó külső jobban segíti a férfiakat, mint a nőket, mivel erős a sztereotípia, amely szerint egy nő nemigen lehet szép és okos egyaránt. Férfiak esetében ugyanakkor nincs 'szőke nő' szindróma" - idézte Leigh-t a The Sydney Morning Herald című ausztráliai lap.
Leigh egyébként az Ausztráliai Nemzeti Egyetemet odahagyva politikai pályára lépett, és jelenleg parlamenti képviselő.
Önnek ajánljuk!
A külső és a fizetés közti összefüggés vizsgálatához állásinterjúkkal megbízott vezetőket kértek fel. Fényképeket mutogattak nekik, kérve, hogy értékeljék hatos skálán a képeken lévők vonzerejét. Meglehetősen egybehangzó lett az esztétikai megítélés. Ezek után már csak meg kellett nézni, hogy a konkrét személyeknek mennyi a fizetésük, illetve, hogy alkalmazták-e őket egyáltalán.
Az eredmények alapján a rútabbaknak 15 százalékkal kisebb az állásesélyük, mint az átlagos külsejűeknek. Ugyancsak kevesebb az előnytelenebb külsejűek között, aki nős, és igen kevés az olyan, akiknek magas jövedelmű felesége van.
Szemlézte: Durbák Ildikó