Ez a tüntetések, sztrájkok napja
Az európai szakszervezetek november 14-én akció- és szolidaritási napot tartanak az egyre elviselhetetlenebb megszorítások miatt. Több országban is tüntetnek, sztrájkolnak.
Önnek ajánljuk!
A céljuk az, hogy felhívják a kormányok, a politikai és gazdasági döntéshozók figyelmét: elég volt a dolgozók, a polgárok túlnyomó többségének életét mind nehezebb helyzetbe hozó megszorításokból - közölte állásfoglalásában a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ).
Az Európai Bizottság és a tagországok kormányainak eddigi intézkedései a gazdasági válság megoldásának árát lényegében a bérből és fizetésből élőkkel, a nyugdíjasokkal fizettetik meg. Magyarországon a kormány súlyosan hibás gazdaságpolitikája vitte és viszi mély recesszióba az országot, a kilábalás lehetősége nélkül. Ebből elég volt! - írják.
Igazságos közteherviselést akarnak, amiben a társadalom minden rétege, a gazdaság minden szereplője tényleges jövedelme alapján vállal részt a terhekből. Az MSZOSZ szerint ez a társadalmi egyensúly és a bizalom helyreállításának alapja. Valódi, értékteremtő munkahelyeket, a köz pénzét a köz érdekében felhasználó programokat, és nem egyes csoportok érdekeit szolgáló intézkedéseket követelnek.
,,A demokrácia ott kezdődik, ha az emberek tisztes megélhetése biztosított. Azt várjuk a kormánytól, hogy az ehhez szükséges feltételeket teremtse meg. Ez párbeszédet, a befogadó, integráló politikát feltételez. Demokráciát akarunk a munka világában is. A szociális párbeszéd és a kollektív alku központi szerepet töltenek be az európai szociális modellben - ez kell itthon is" - áll a közleményben.
Az MSZOSZ fontosnak tartja a ,,szociális Európa" megerősítését. Támogatja, hogy az európai alapszerződésben hangsúlyosabban szerepeljen a szakszervezetek által javasolt Szociális Megállapodás. Ennek három pillére a szociális párbeszéd és kollektív alku, a fenntartható növekedést és foglalkoztatást célzó gazdasági kormányzás és a gazdasági, adó illetve a társadalmi igazságosság.
Közös fellépés
Első ízben kerül sor egy időben általános sztrájkra négy országban: Spanyolországban, Portugáliában, Görögországban és Olaszországban. Másutt a szakszervezetek demonstrációkon, gyűléseken, vagy állásfoglalásokon keresztül fejezik ki a kormányzati és az európai politikákkal, intézkedésekkel szembeni tiltakozásukat.
A szakszervezetek erőteljesen ellenzik az Európát a gazdasági pangásba, recesszióba és az európai szociális modell folyamatos leépítésébe vivő megszorító intézkedéseket. Ezek az intézkedések távol állnak a bizalom helyreállításától, s csak az egyensúlytalanságok és az igazságtalanságok mélyítését erősítik - olvashatjuk az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) által 2012. október 17-én elfogadott nyilatkozatban.
A költségvetési konszolidáció élesebb hatással járt annál, mint amit eredetileg becsültek az érintett intézmények, így az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az IMF máramár elismeri, hogy súlyosan elszámította a megszorító intézkedéseknek a növekedésre gyakorolt hatását. Ennek a tévedésnek súlyos hatásai vannak a munkavállalók és a polgárok mindennapi életére, azokra, akiket az ESZSZ képvisel, és megkérdőjelezik a Költségvetési Megállapodás és a trojka által előírt megszorító politikák minden alapját.
A VB megállapítja, hogy az érintett országokban nő a polgárok és munkavállalók elégedetlensége és támogatásáról biztosítja tagszervezeteit a tisztes munka és megélhetési körülményekért folytatott harcukban. A szakszervezetek megerősítik, hogy a szociális párbeszéd és a kollektív alku központi szerepet töltenek be az európai szociális modellben. Határozottan ellenzik az ezen jogokat érő támadásokat, mind nemzeti, mind európai szinten.
A szakszervezetek ragaszkodnak ahhoz, hogy az aktív szolidaritás és a demokratikus elszámoltathatóság az európai projekt részei kell, hogy legyenek. Alapvetőnek tartják, hogy a ,,szociális előrehaladási protokoll / social progress protocol" integráns és operatív része kell, hogy legyen bármiféle új európai szerződésnek. AZ ESZSZ ezen az alapon fogja értékelni az európai integráció irányába tett lépéseket.
Száz olasz városban tüntetnek
Szakszervezetek és diákok tüntetnek szerdán egész Olaszországban a Monti-kormány és az Európai Unió gazdasági megszorításai ellen. ,,Munkát és szolidaritást a kizárólag megszorításokból álló gazdaságpolitika ellen Olaszországban és Európában" - ezzel a jelszóval tart négyórás országos sztrájkot a CGIL, legnagyobb olasz szakszervezet. Susanna Camusso CGIL-főtitkár az umbriai Terniben, a bezárás előtt álló Thyssenkrupp-acélgyárnál vezette a tüntetők menetét - írja az MTI.
A száz olasz városban meghirdetett szakszervezeti tüntetéshez a diákok is csatlakoztak. Rómában az oktatást érő megszorítások ellen tiltakozó egyetemisták a képviselőház felé tartanak. A rohamrendőrség többször visszaszorította a tüntetés eredeti útvonaláról letérő csoportokat, amelyek kőzáporral válaszoltak. Üzletek kirakatait is betörték. Torinóban a tüntetők tojással dobálták meg az adóhivatalt és a diákok betörtek a gazdasági minisztérium irodáiba. Máshol festékbombákkal vették célba a bankokat. Tüntetőket vert vissza a rendőrség Milánóban is.
,,Ne verjétek szét az iskolát!" - szóltak a római pedagógusmenet transzparensei. A tanárok kartonpapír-feszületre kötözték magukat. Torinóban egy óriás kínai sárkányfej az európai dolgozókat falja fel. A Nápoly közeli Pomigliano d'Arcóban a Fiat-gyárnál a fémipari szakszervezetek tüntetnek.
A sztrájkolnak a közalkalmazottak és a közlekedési dolgozók, kivéve a légi forgalmat és a városi tömegközlekedést. A munkabeszüntetést felfüggesztették Olaszországnak rossz idő sújtotta területein.
A Cisl és az Uil szakszervezet nem vett részt a megmozdulásban. "A sztrájk felesleges, csak pénzt vesz el a dolgozóktól. Inkább Monti szigorú gazdasági gyógyítását választom, mintsem szélhámos politikusokat!" - hangoztatta Raffaele Bonanni, a Cisl vezetője.