Önnek ajánljuk!

Nyitott pozíciók, amik érdekesek lehetnek az Ön számára!

A magyar gazdaság 2012-ben nemcsak recessziós, de perspektívátlan pályán halad. Nem látszik olyan tényező, amely a pénzügyi válság elkerülésénél, a tartós stagnálásnál dinamikusabb pályára terelné az országot - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. idei évre vonatkozó prognózisából.

Magyarország gazdaságilag leszakadóban, gazdaságpolitikailag és politikailag pedig elszigetelődőben van az EU-tól. Az eddigi adatok szerint idén a GDP alakulása Görögország és Portugália után nálunk a legkedvezőtlenebb, és az állampapírok eladásának kamatköltsége is csak ebben a két országban (és esetenként Írországban) magasabb a magyarnál. Az infláció, az alapkamat és az árfolyam-ingadozás nálunk a legnagyobb a régióban - írják az előrejelzésben.

A gazdasági elemzésben kitérnek a keresetek várható alakulására is. A versenyszférában a bruttó bérek idén várhatóan 6,5, a nettó keresetek 3,7 százalékkal növekednek, ami a reálkeresetek mintegy 2 százalékos csökkenését jelenti. A cégek egy része részmunkaidős, illetve szürke foglalkoztatással igyekszik a minimálbér-emelést kikerülni.

A közszférában a bruttó keresetek 2,5 százalék körüli növekedése valószínű, ami 5,4 százalékos reálérték-csökkenést jelent. A visszaesés - a közfoglalkoztatás átlagkereset-csökkentő hatását figyelmen kívül hagyva is - 5 százalék körüli. A reáljövedelmek összességében 3 százalék körüli mértékben csökkennek.

A foglalkoztattak száma 2012-ben nagyjából stagnál, kissé mérséklődik majd. A GKI szerint ezt is csak a közmunka jelentős kiterjesztésével lehet elérni, enélkül 2 százalék körüli lenne a csökkenés. A munkanélküliségi ráta legjobb esetben stagnál, a tavalyi átlaghoz hasonlóan 11 százalék körüli lesz.

Az iparban éves átlagban 2,5, a második félévben 6 százalék körüli termelés-bővülés várható. Az építőiparban a hatéves zuhanás után újabb 5 százalékos visszaesés lehet. A mezőgazdaságban az átlagon felüli 2011. évi termés után némi csökkenést prognosztizál a kutatóintézet. A szolgáltató ágazatok közül várhatóan csak az infokommunikációs szektor teljesítménye bővül kissé - a telefonadó azonban ezt is bizonytalanná teszi -, a többié csökken.

A szállítási és a turisztikai ágazatban a nemzetközi forgalom szerény emelkedése nem tudja ellensúlyozni a belföldi keresletcsökkenést. A kiskereskedelmi forgalom 2,5 százalékos csökkenése a lakosság jövedelmek szűkülésének következménye.

A vásárolt termékek és szolgáltatások rovására felértékelődik a háztartások önellátása és a szürkegazdaság. A GKI szerint a pénzügyi szektor túladóztatása az egész gazdaság fejlődési képességét visszafogja: a GDP 2012-ben 1,5 százalékkal csökken, növekedésre még az utolsó negyedévben sem lehet esély.