Ezek legyenek az első lépések - Álláskeresési Térkép

Ezek legyenek az első lépések

Ha elveszítette az állását, azon túl, hogy elkezd azonnal munkát keresni, érdemes álláskeresőként regisztrálni. Így kaphat álláskeresési járadékot, korábbi nevén munkanélküli segélyt.

Fontos!
Ennek összege a korábbi bruttó bér 60 százaléka, de maximuma a minimálbér, ami jelenleg 266 800 forint. Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama legfeljebb 90 nap.

Ki jogosult álláskeresési járadékra?

Az a személy, aki:
  • álláskereső, és
  • az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik és
  • kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban (egyszerűsített foglalkoztatásnak minősülő jogviszony és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony) kivételével nem áll és
  • vállalkozói tevékenységet sem folytat és
  • munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre és
  • számára az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.

Meddig és mennyi támogatás jár?

Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama legfeljebb 90 nap. Ennek hossza attól függ, hogy az álláskereső az igénylést megelőző 3 évben hány napot töltött el munkaviszonyban, vagy mennyi ideig folytatott egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet. Az álláskeresési járadék folyósítási idejének számítása során tíz nap jogosultsági idő egy nap járadék-folyósítási időnek felel meg.

Az álláskeresési járadék összege attól függ, hogy az igénylő hány napig dolgozott az igénylést megelőzően. Ezt a munka elvesztését megelőző négy teljes naptári negyedévben befizetett munkaerőpiaci járulékalap havi átlaga alapján számolják ki.

A járadék összege a folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely azonban nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napi összegénél. Ha a járadék számításánál figyelembe vett összeg nem éri el minimálbért, akkor a járadék számításának alapja a fentiek szerint számított összeg 60%-a.

Hol lehet regisztrálni?

Az álláskeresési járadék megállapításának és későbbi folyósításának előfeltétele az, hogy az álláskereső regisztráljon az illetékes foglalkoztatási osztálynál. Ezek listáját a Profession oldalán is eléri itt: https://www.profession.hu/munkaugyikozpontok

A regisztráció és a kérelem előterjeszthető személyesen, a foglalkoztatási osztálynál történő megjelenés keretében, elektronikus úton az e-Papír szolgáltatás igénybevételével, vagy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat https://eugyintezes.munka.hu/ felületén keresztül. Az elektronikus regisztrációt követően e-mailben érkezik egy adatcsomag, melyet ki kell tölteni és ügyfélkapun keresztül kell visszaküldeni.  

Milyen dokumentumokra lesz szüksége?

Az ügyintézéshez szükséges néhány dokumentumot beküldenünk vagy személyesen bemutatnunk. Elektronikus ügyintézés során beszkennelve kell őket továbbítani, de ha nincs a közelben erre alkalmas eszköz, akkor mobillal lefényképezve, vagy szkenner alkalmazásokat használva is el lehet küldeni. 2024. január 1-jét követő munkaviszony megszűnése esetén a munkáltatóknak egy foglalkoztatói igazolást kell kiállítani elektronikus formában vagy papír alapon. Ebben az egy dokumentumban vonták össze a munkáltató és a munkavállaló adatait tartalmazó, valamint a foglalkoztatási jogviszony megszűnésekor kiadandó igazolásokat. Ezek a
  • munkáltatói igazolás,
  • igazolás a tárgyévben levont és megfizetett nyugdíjjárulékról,
  • kilépő adatlap,
  • igazolólap az álláskeresési járadék és álláskeresési segély megállapításához,
  • igazolás a bírósági végzés alapján meghatározott tartási kötelezettségekről,
  • Tb (OEP)-igazolvány.
A munkáltatónak ezek mellett nyilatkozniuk kell a fizetés nélküli szabadságok igénybevételéről is. Akinek 2024 előtt szűnt meg a munkaviszonya, annak a korábbi foglalkoztatásokat igazoló dokumentumokat a korábbi évekhez hasonlóan külön-külön kell benyújtania az illetékes hivatalban. Az ügyintézéshez a személyes okmányok is kellenek majd (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ-kártya, adókártya), valamint a bankszámlaszámra is szükség lesz, ha ide szeretnénk utaltatni az álláskeresési járadékot.

Mire számíthat, amíg munkát keres?

Az álláskeresésbe időt és energiát kell fektetni, hogy megtalálja a legmegfelelőbb állást. Érdemes azzal kezdeni, hogy átgondolja és meghatározza, hogy milyen munkát végezne szívesen. Ezt követően fel kell térképezni, hogy jelenleg milyen állásokat hirdetnek a munkaadók, amelyekre jelentkezhet.

Készüljön fel arra, hogy az elhelyezkedés sokszor hosszabb folyamat. Jelentkezzen több állásra is, hogy növelje az esélyeit.

Hogyan segít a Profession.hu?

Kezdje a Profession.hu oldalon a feltérképezést, hiszen évente közel 20.000 cég keresi az új munkatársát az oldalon, ami kiemelkedő Magyarországon. Mindent megteszünk, hogy az oldalon regisztrált álláskeresők és a hirdető cégek megtalálják egymást, a számukra legmegfelelőbbet.

Fontos tudni, hogy az állást hirdető cégek nem csak az álláshirdetésekre történő jelentkezéssel találnak új munkatársat, hanem az adatbázisunkban is keresnek – érdemes tehát ide is feltölteni az önéletrajzát.

Ezeket a cikkeket is érdemes lehet átnézni:

Kezdje el a keresést most!