Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Hardware Development Engineer (JGM-7678)

A munkáltatóról / About the company

Jobsgarden Manufacturing is looking for a Hardware Development Engineer for its prestigious multinational client with worldwide presence

Pozíció részletezése / Position overview

Responsibilities / Feladatok

  • Development embedded hardware components of electronic systems according to client’s needs
  • Working together with other development teams at the company
  • Keeping contact with customers
  • Planning, testing and releasing of HW developments and changes
  • Solving problems, supporting the testing process
  • Cooperation with project team

Requirements / Elvárásaink

  • Degree in electrical engineering, mechatronics or comparable
  • Knowledge analog or digital electronic systems
  • Experience in embedded systems and hardware developments
  • EMC requirements expertise is beneficial
  • Ablity to work in an international team, good cooperational skills
  • Fluent English knowledge
  • Experience in electronics/power electronics/automotive field and with sensors is an advantage

What we offer / Amit kínálunk:

  • Attractive compensation package
  • Long-term career development opportunities
  • Innovative work environment
  • Employment for an indefinite period within a company with a powerful reputation for success, which is focused on innovation, growth and future technologies

If you are interested in the position please send your English CV in MS Word format.

Location / Munkavégzés helye

Budapest

Sectors / Állás munka területei

  • Engineer
  • Electrical Engineer
  • IT Development
  • Programmer, Developer

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: JOBSGARDEN-ITJOBS KFT.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Hardware Development Engineer (JGM-7678)
  • Rövid pozíció név: Hardverfejlesztő mérnök
  • Hirdető cég: JOBSGARDEN-ITJOBS KFT.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Feladatok: Development embedded hardware components of electronic systems according to client’s needs Working together with other development teams at the company Keeping contact with customers Planning, testing and releasing of HW developments and changes Solving problems, supporting the testing process Cooperation with project team
  • Elvárások: Degree in electrical engineering, mechatronics or comparable Knowledge analog or digital electronic systems Experience in embedded systems and hardware developments EMC requirements expertise is beneficial Ablity to work in an international team, good cooperational skills Fluent English knowledge Experience in electronics/power electronics/automotive field and with sensors is an advantage
  • Elvárt végzettség: Főiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: 1-3 év szakmai tapasztalat
  • Feladás dátuma: 2017.06.16