Diákmunka - Demand Planner Trainee

  • Cég neve

    MŰISZ Iskolaszövetkezet

  • Munkavégzés helye

    Budapest IX. kerület

  • Munka típusa

    • Diákmunka
  • Elvárások

    • Angol középfok és
    • Magyar anyanyelvi szint
    • Nem kell tapasztalat
    • Főiskola

Feladatok:

- Collect and analyze customer’s Channel Purchase Sale Inventory report weekly base
- Arrange subtransfer shipments between European LG-s for the Product team
- Weekly bottom-up forecast update
- Monitoring of Direct Deliveries from Far East and other Factories
- Manage Long-Term Inventory clearing and monitoring
- Prepare simulations and reports
- Daily Operation support of the Product Demand Planner

Elvárások:

- Ongoing university/college studies
- Fluent English in speaking and writing is a must
- Strong PC skills (Word, Excel, Powerpoint), Excel Power user preferable (Pivot/VLOOKUP functions)
- Solution-oriented approach
- Great team worker
- Analytical attitude
- Engagement for long-term  Available min. for 20 hours/we

What we offer:

- Dynamic, friendly and supportive working environment
- Continuous challenges
- Improvement possibility in SCM/Logistics/Controlling/Sales field
- Possibility to learn about our newest products even before their launch
Bérezés:
2000 Ft/óra

Other information

GLOBÁLIS VÁLLALAT, MAGYAR REGIONÁLIS KÖZPONTTAL
Az LG Electronics egy 90 000 alkalmazottat foglalkoztató nemzetközi nagyvállalat, amely 115 kirendeltségével jelen van a világ minden táján.
Magyarországon működik az LG Electronics egyetlen regionális központja, amely magába foglalja a környező országokat is: Horvátországot, Bulgáriát, Szerbiát, Macedóniát, Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Montenegrót, valamint Koszovót.
Jelenleg a magyar irodán kívül Horvátországban, Bulgáriában és Szerbiában reprezentatív irodák is működnek. Az LG Electronics magyarországi leányvállalata 160 főt foglalkoztat közvetlenül, további 150 főt köveztetetten, így összesen több, mint 300 főnek ad munkát nap mint nap.

Sector(s):

  • Transportation, Procurement, Logistics
  • Economization, Procurement

How to apply/ contact information:

Please click the Apply button to send your application.