Álláskeresési Térkép Máltai - Álláskeresési Térkép

Mi a helyzet a munkaadói oldalon?

2020 rendhagyó év volt, rendhagyó viszonyokat kialakítva a munkaerőpiacon is. A világjárvány átalakította a munkaerőpiacot, azonban 2021 nyár elejére visszarendeződött a pandémia előtti évhez hasonló állapotra: ismét munkaerőhiány mutatkozik, csakúgy, mint 2019-ben. Az álláskeresés a járványhelyzettől függetlenül is összetett feladat, de javítja az esélyeket, ha többet tud arról, hogyan is gondolkodnak, illetve hogyan keresnek munkaerőt a cégek.

Fontos!
A munkáltatók elsősorban álláshirdetéseken keresztül keresik az új munkatársat, ezért fontos naponta figyelni a megjelenő új állásajánlatokat. Érdemes álláshírlevelekre is feliratkozni, mert így személyre szabott ajánlatokat kaphat, így gyorsabb lehet a keresés.

Ezek legyenek az első lépések

Ha elveszítette az állását, azon túl, hogy elkezd azonnal munkát keresni, érdemes álláskeresőként regisztrálni. Így kaphat álláskeresési járadékot, korábbi nevén munkanélküli segélyt.

Fontos!
Ennek összege a korábbi bruttó bér 60 százaléka, de maximuma a minimálbér, ami jelenleg 161 ezer forint. Minimum 36 napig, de legfeljebb 3 hónapig folyósítják ezt az összeget.

Behívtak interjúra, hogyan tovább?

Ha a megfelelő önéletrajzzal túljutott az első szűrőn, következik egy talán még nagyobb kihívás: az állásinterjú.

Fontos!
Az állásinterjú legtöbbször stresszes helyzet, de sokat segít, ha felkészülten érkezik. Ebben segítünk most!

Mit tehet még?

Ha egyelőre nem találta meg a megfelelő állást, adódnak további lehetőségek, amelyeket érdemes megfontolni.

Milyen a jó önéletrajz és motivációs levél?

Az önéletrajz, más néven CV az álláskeresés legfontosabb eszköze, ezzel kell első lépésben meggyőzni a munkaadót, hogy érdemes ránk mint jövőbéli munkatársa gondolnia. Fontos, hogy ne csapja össze, szánjon rá időt és energiát, mert sokszor ez dönt arról, hogy esélye nyílik-e a személyes interjúra.

Fontos!
A szakemberek kezében egy-egy népszerűbb pozíció esetében akár több száz önéletrajz is megfordul, és átlagosan egy-másfél percet töltenek egy önéletrajz áttekintésével. Ezért különösen lényeges, hogy ez a dokumentum a lehető legnagyobb meggyőző erővel bírjon.

Álláskeresés: hogyan kezdjen neki?

Az álláskeresésbe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha ismeri a terepet, és felkészülten áll neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találja meg a megfelelő munkát.

Fontos!
A jelentkezés sikerességét tekintve az egyik legfontosabb, hogy őszintén mérlegelje, hogy valóban megfelel-e a követelmények nagy részének.

Hol érdemes elkezdeni?

Az álláskeresést érdemes a profession.hu kezdőoldalán indítani. A keresőbe van lehetősége beírni a keresett állás nevét vagy egy cég nevét és/vagy a település, illetve a megye nevét, ahol szívesen dolgozna. Fontos, hogy egy-egy munkakörhöz több név is tartozhat és az egyes vállalatoknál sokszor máshogy hívják ugyanazt a feladatkört. Emiatt is érdemes használni a kategóriák szerinti csoportosítást, ami szintén elérhető a kezdőoldalon, aminek segítségével tovább bővítheti az állásajánlatok számát.

Mire jelentkezzen?

Ha talál egy megfelelő állásajánlatot, első lépésként nézze és gondolja át a hirdető cég által támasztott elvárásokat. A jelentkezés sikerességét tekintve talán a legfontosabb, hogy őszintén mérlegelje, valóban megfelel-e a követelmények nagy részének, rendelkezik az elvárt szakmai tapasztalattal az állás betöltéséhez.

Ha olyan állásra jelentkezik, amely csak nevében egyezik az eddig betöltött munkaköreivel, kevesebb eséllyel hívják be állásinterjúra. A pozíciónevek és azok tartalma cégről cégre változhat, ezért fontos a hirdetésben foglalt elvárások és feladatok pontos megértése. Jelentkezzen minél több hirdetésre annak érdekében, hogy növelje a megkeresések esélyét, de ügyeljen arra, hogy egy állásra csak egyszer tegye.

Állást keres?

Ki jogosult álláskeresési járadékra?

Az a személy, aki:
  • álláskereső, és
  • az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik és
  • kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban (egyszerűsített foglalkoztatásnak minősülő jogviszony és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony) kivételével nem áll és
  • vállalkozói tevékenységet sem folytat és
  • munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre és
  • számára az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztálya sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.

Mi is az a szakmai önéletrajz?

Ebben a dokumentumban foglalhatja össze korábbi szakmai tapasztalatait és eddig megszerzett tudását. Az önéletrajzot érdemes a konkrét állásajánlattal összehangolni: nem kell mindig új önéletrajzot írni, de jó, ha a megpályázott állásnak megfelelően alakítja a CV-t. Gondoljon arra, hogy az új munkatársat kiválasztó szakember talán csak gyorsan átfutja, és azokat a kifejezéseket keresi, amely számára a munkakör betöltéséhez a legfontosabb és amit az álláshirdetésben is kiemelt. Fogalmazzon tömören, legyen átlátható – és jó, ha a külalak is illeszkedik a személyiségéhez és a pozícióhoz. Figyeljen a helyesírásra is, ne ilyesmin csússzon el!

Régen írtunk már önéletrajzot? Ezt a pár dolgot mindenképpen nézzük át!

A fizikai és szakmunkás álláskeresés első lépése is a megfelelő önéletrajz elkészítése. Íme, néhány hasznos tanács, hogy hogyan írjunk ütős önéletrajzot.