Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Technical Editor

What your responsibilities will be:

  • Support document editing process: linguistic, language and pedagogical proofing;
  • Provide terminology with definitions;
  • Do reviews to ensure document consistency
  • Create and manage the style guide for Technical Writer;

What we expect from you:

  • Native English speaker;
  • University degree in BA/BSc;
  • Editing/proofreading experience is appreciated;
  • Effectively work in teams and individually;
  • Manage projects with different deadlines.

Which skills do you need:

  • Technical aptitude;
  • Researcher personality;
  • Analytical & conceptual thinking;
  • Literacy in PC world is useful;
  • Being positive & effective;
  • Continuous learning & improving.

Which skills you will develop with us:

  • HTML; XML;
  • Arbortext;
  • FrameMaker;
  • DITA.

What we offer for you:

  • A stable & long-term workplace;
  • An environment that is youthful, dynamic, professional & multinational;
  • Opportunity for learning & development;
  • Opportunity to use & exploit your English.

Sector(s):

  • Education, Research, Science
  • Interpreter, Translator
  • IT Operation, Telecommunication
  • Telecommunication
  • Marketing, Media, PR
  • Editor, Copywriter
  • Full time

Experience required:

  • professional experience is not required

Required language level:

  • English - native

Job location:

Budapest, 1117 Gábor Dénes utca 2.

How to apply/ contact information:

Please click the "Jelentkezem" button below.

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: Semcon Kft.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Technical Editor
  • Rövid pozíció név: Szerkesztő
  • Hirdető cég: Semcon Kft.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Város: XI. kerület
  • Feladatok: Support document editing process: linguistic, language and pedagogical proofing; Provide terminology with definitions; Do reviews to ensure document consistency Create and manage the style guide for Technical Writer;
  • Elvárások: Native English speaker; University degree in BA/BSc; Editing/proofreading experience is appreciated; Effectively work in teams and individually; Manage projects with different deadlines.
  • Elvárt végzettség: Főiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: Mindegy, vagy nem igényel tapasztalatot
  • Feladás dátuma: 2017-11-14