Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Software Development Engineer (R&D field) (JGM-7628)

A munkáltatóról / About the company

The Jobsgarden-ITJobs Manufacturing division is looking for Software development engineer to their multinational partner company in R&D field.

Pozíció részletezése / Position overview

Responsibilities / Feladatok

  • Embedded software system development in electronic and automotive R&D field
  • Debugging, making module or integration tests, requirements analysis and implementations
  • Documentation related to the development projects
  • Work in international environment, cooperation with other teams or departments

Requirements / Elvárásaink

  • Relevant university degree (electrical engineering, informatics, mathematics)
  • working experience or relevant university projects in software development (embedded field experience is an advantage)
  • Strong knowledge in C or C++ programming languages
  • Knowledge about hardware or microcontrollers is an advantage
  • At least intermediate English language skills, German is welcomed

What we offer / Amit kínálunk:

  • Attractive compensation package
  • Long-term career development opportunities
  • Innovative work environment
  • Employment for an indefinite period within a company with a powerful reputation for success, which is focused on innovation, growth and future technologies

If you are interested in the position please send your English CV in MS Word format.

Location / Munkavégzés helye

Budapest

Sectors / Állás munka területei

  • Engineer
  • Electrical Engineer
  • IT Development
  • Programmer, Developer

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: JOBSGARDEN-ITJOBS KFT.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Software Development Engineer (R&D field) (JGM-7628)
  • Rövid pozíció név: Fejlesztő
  • Hirdető cég: JOBSGARDEN-ITJOBS KFT.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Feladatok: Embedded software system development in electronic and automotive R&D field Debugging, making module or integration tests, requirements analysis and implementations Documentation related to the development projects Work in international environment, cooperation with other teams or departments
  • Elvárások: Relevant university degree (electrical engineering, informatics, mathematics) working experience or relevant university projects in software development (embedded field experience is an advantage) Strong knowledge in C or C++ programming languages Knowledge about hardware or microcontrollers is an advantage At least intermediate English language skills, German is welcomed
  • Elvárt végzettség: Egyetem
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: 1-3 év szakmai tapasztalat
  • Feladás dátuma: 2017.06.16