Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!
The biggest ICT employer in Hungary is waiting
for you!

Service Desk Agent with German knowledge (Tel IT) (Debrecen)

Position description:

  • Providing first level support and keeping contact with our clients.
  • Continuous communication with our foreign partners via phone and e-mail.
  • Solving IT problems in connection with office work (needed trainings are granted).
  • Cooperation with other solution teams
  • No shifts, working hours during the day
  • Supporting the works of the collegues from the parent company, in case of a user-level IT-related problem, in German language

Position requirements:

  • At least high school degree
  • High level German knowledge
  • English knowledge is an advantage
  • Interested in IT field
  • Confident user level MS Office knowledge (Word, Excel, Power Point, Outlook)
  • Customer orientation
  • Good problem solving skills
  • Ability to handle stress
  • Team spirit
  • Professional experience on similar field is advantage

Location:

Debrecen

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: IT Services Hungary Kft.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Service Desk Agent with German knowledge (Tel IT) (Debrecen)
  • Rövid pozíció név: Service desk agent
  • Hirdető cég: IT Services Hungary Kft.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Hajdú-Bihar megye
  • Feladatok: Providing first level support and keeping contact with our clients. Continuous communication with our foreign partners via phone and e-mail. Solving IT problems in connection with office work (needed trainings are granted). Cooperation with other solution teams No shifts, working hours during the day Supporting the works of the collegues from the parent company, in case of a user-level IT-related problem, in German language
  • Elvárások: At least high school degree High level German knowledge English knowledge is an advantage Interested in IT field Confident user level MS Office knowledge (Word, Excel, Power Point, Outlook) Customer orientation Good problem solving skills Ability to handle stress Team spirit Professional experience on similar field is advantage
  • Elvárt végzettség: Középiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol, Német
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: Mindegy, vagy nem igényel tapasztalatot
  • Feladás dátuma: 2017.02.17