Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Programmer / Applied Mathematician (ES-2417)

Location:

Budapest

Responsibilities:

  • Learning new technologies, programming languages,
  • Development and implementation of models, strategies and analytical tools for facilitating the decision-making in stock trading,
  • Risk modelling and evaluating of real-time bonds,
  • Effectiveness analysis, correction and improvement of these models,
  • Making model documentation,
  • Understanding of financial areas,
  • Daily cooperation with traders.

Requirement(s):

  • MSc or PhD degree in the fields of mathematics, physics, statistics or IT,
  • Excellent mathematical modelling, statistical knowledge,
  • Fluent English knowledge,
  • Basic programming skills (Matlab, C ++, Java, Perl or other languages),
  • Knowledge in functional languages and databases is an advantage,
  • Accurate, precise work,Openness to new technologies.

Our offer:

  • Training in programming,
  • International environment, modern office building,
  • Competitive salary and fringe benefits.

Sector(s):

  • Education, Research, Science
  • Mathematician
  • Physics
  • IT Development
  • Programmer, Developer

Application:

You can apply on the „Jelentkezem button” below.

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
1 db szavazat
Állás, munka még: Exact Solutions Kft>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Programmer / Applied Mathematician (ES-2417)
  • Rövid pozíció név: Programozó
  • Hirdető cég: Exact Solutions Kft
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Feladatok: Learning new technologies, programming languages, Development and implementation of models, strategies and analytical tools for facilitating the decision-making in stock trading, Risk modelling and evaluating of real-time bonds, Effectiveness analysis, correction and improvement of these models, Making model documentation, Understanding of financial areas, Daily cooperation with traders.
  • Elvárások: MSc or PhD degree in the fields of mathematics, physics, statistics or IT, Excellent mathematical modelling, statistical knowledge, Fluent English knowledge, Basic programming skills (Matlab, C ++, Java, Perl or other languages), Knowledge in functional languages and databases is an advantage, Accurate, precise work,Openness to new technologies.
  • Elvárt végzettség: Főiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: Mindegy, vagy nem igényel tapasztalatot
  • Feladás dátuma: 2017.01.11
  • értékelés: 3
  • értékelők száma: 1