IT Services Hungary Kft. (IT SERVICES HUNGARY KFT)

Operations Manager - Public Cloud 1

Mi lenne a Te feladatod?

  • Define process and technical/Operation concepts for an Operation of Edge computing
  • Continuous analysis and optimization for the internal process in terms of quality, cost, output, productivity, etc
  • Periodically Reporting (KPIs)
  • Supports service level and escalation management for international customers
  • Customer care and support of existing customer about performance and quality
  • Plans, controls and assumes responsibility for the timely / qualitative provision of the scope of services
  • Plans and develops methods to increase efficiency in coordination with the SDM and implements them responsibly

Ha mindezzel rendelkezel,

  • Operations background  or deep operational knowledge
  • Experienced in process design and description
  • Basic technical understanding of the infrastructure and operations tools
  • Leading alignment workshops
  • Good ITIL knowledge
  • Experienced in writing Runbooks, operational handbook, service description etc….
  • German speaking nice to have
  • Motivated and ready for travelling

És mit várhatsz cserébe?

  • Fiatal és barátságos csapatot
  • Folyamatos fejlődési lehetőséget az informatika és a nyelvek területén,
  • Cégen belüli előrelépési- és karrierépítési lehetőséget
  • Ergonomikus, modern munkakörnyezet MillPark
  • És még egy csomó mindent! Klikk ide a részletekért!

Állás, munka területe(i):

  • IT üzemeltetés, Telekommunikáció
  • Hálózati és Rendszermérnök

Szükséges tapasztalat:

  • 1-3 év szakmai tapasztalat

Szükséges végzettség:

  • Középiskola

Szükséges nyelvtudás:

  • Német (Középfok/kommunikációképes szint)

Foglalkoztatás jellege:

  • Teljes munkaidő

Munkavégzés helye:

Pécs

Kérjük, pályázatát a jelentkezem gombra kattintva küldje el.