Amerikai Nagykövetség (American Embassy Budapest)

Pályázatot hirdet az alábbi állás betöltésére:

Lakossági fűtés, szellőztetés és légkondicionáló (HVAC) technikus (Residential HVAC Technician)

Az Egyesült Államok Nagykövetsége új kollégát keres Lakossági fűtés, szellőztetés és légkondicionáló (HVAC) technikus Technikus (HVAC  Technican) munkakörbe, az alábbi elvárásokkal:

  • Minimum 3 év szakmai tapasztalat
  • Középiskolai/szakiskolai végzettség
  • Megfelelő HVAC (Fűtés, hűtés, légkondicionáls) ismeretek
  • B Kategóriás jogosítvány
  • Alap és/vagy Középszintű angol nyelvtudás

Az Egyesült Államok Nagykövetségének célja az Egyesült Államok érdekeinek érvényesítése, valamint az amerikai állampolgárok szolgálata és védelme Magyarországon. Nagy múltra visszatekintő  intézményünk, megfelelő bérezést, stabil hátteret és remek munkakörülményeket biztosít munkavállalói számára.
A COVID19-ből eredő szükségállapot ellenére az Amerikai Egyesült Államok budapesti Nagykövetsége továbbra is indít álláspályázatokat és fogad jelentkezéseket az online jelentkezési rendszerén keresztül.
A nagykövetség a helyzetre való tekintettel, minden szükséges lépést megetett, ahhoz, hogy biztosítani tudja munkavállalói számára a biztonságos munkavégzést.

Főbb feladatok, munkák:

Tasks:

  • Working in the Facility Management section of the Embassy, the Heating, Ventilation, and Air Conditioning (HVAC) Maintenance Worker carries out maintenance and repair work to all mission buildings and facilities including residential owned and leased properties
  • Installing and repairing HVAC systems and ensuring that all tasks are completed in accordance with applicable codes and manufacturers' recommendations
  • Responding to emergency calls during off-duty hours when critical systems stop functioning, or when there is an imminent threat to the safety of personnel or structural integrity
  • Installing, removing, relocation repairing and and testing HVAC equipment and components to ensure performance
  • Addressing existing or potential problems and making recommendations to ensure systems and equipment meet the design and manufacturers' operating parameters
  • Ordering and stocking HVAC supplies and replacement parts to ensure availability for future needs
  • Assisting in developing and executing testing and inspection checklists to ensure quality work by contractors and staff
  • Performing preventive maintenance by inspecting, adjusting, and troubleshooting HVCAC systems and equipment to ensure reliable operation
  • Providing routine inspection on all systems and preparing written reports on their condition
  • Assisting in developing and executing a comprehensive preventive maintenance program for HVAC systems, equipment and associated components and controllers

Expectation:

  • A minimum of three (3) years of experience in the repair and maintenance of commercial or industrial HVAC systems is required
  • Good working knowledge of - maintenance and repair of HVAC controls including motor starters, thermostats, humidistats, variable frequency drive (VFD) motors and controllers, motorized and gravity dampers, sensors and building automation systems, furnaces, hydronic systems, hot water heaters and heat pumps, evaporators and condensers, chillers and boilers - is required
  • Ability to replace minor components of motors, valves, pumps, controls, and recording instruments is required
  • Good understanding of - HVAC testing procedures in control devices to monitor, diagnose faults, determine current operating capacity to the design requirements, all in accordance with US and host country regulations - is required
  • Ability to read and work from engineering drawings, specifications, HVAC schematics, one-line diagrams and material list, is required
  • Good communication and interpersonal skills - to answer queries from end-users - is required
  • Ability to work as part of a team is required
  • Ability to work under pressure is required
  • Ability to work under a tight schedule is required
  • A flexible approach to work shifts and answering calls at all hours is required
  • A valid drivers license is required

Other:

Education:

  • Completion of secondary school is required and/or completion of vocational training form an accredited institute recognized as producing journeyman level technicians with specialization in the HVAC field is required

Language:

  • Level II (Limited Knowledge) English is required (This may be tested)
  • Level III (Good Working Knowledge) Hungarian is required (This may be tested)

What we offer:

  • All Locally Employed Staff receive a 13th month bonus, performance related annual awards, American paid holidays, and free access to Embassy Gym

#stabil fizetés
#jogtisztán bejelentett bér
#13 havi bér
#szabad amerikai és magyar ünnepnapok

Sector(s):

  • Skilled Labour
  • plumbing-gas-heating

Experience required:

  • 3-5 years professional experience

Required Qualification:

  • Vocational school

Required language level:

  • English (basic/conversational)

Employment type:

  • Full time

Other benefits:

annual bonus/salary benefits, professional training, language learning assisstance

Job location:

1054 Budapest, Szabadság tér

How to apply/ contact information:

Álláspályázatokat az online jelentkezési rendszerünkön (ERA) keresztül tudunk fogadni melyet a 'Jelentkezem' gombbal tud elérni

Online jelentkezési rendszer (Electronic Recruitment Application – ERA)
Az ERA az állásjelentkezéseket kezelő új online rendszerünk, mely sokkal könnyebbé teszi a jelentkezést. E jelentkezési formával időt takaríthat meg, és könnyebben felveheti a kapcsolatot a Nagykövetség toborzásért és kiválasztásért felelős csapatával (További információkért keresse az Amerikai Nagykövetség Honlapját)