Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!
Do you interested in IT? Do you speak german? If yes we have an offer to you! In our team you can get familiar with an unique IT platform which has no competitive all over the world. You can be a part of a support team which has premium customers from Automotive and Business world.

Junior System Administrator (Budapest)

Your tasks

  • Monitoring of the Hardware architecture
  • Monitoring the system
  • Handling incomming issues based on documentation
  • Contact with customer and colleagues abroad
  • Fix the problems within our scope
  • Escalate the problems in case of need to 2nd level colleagues
  • Perform the mentioned task in shift work (24x7)

If you have…

  • Intermediate english and german (language exam not necessary only the knowhow)
  • Previous IT experience in system support is an advantage
  • IT degree is an advantage
  • Experience in IBM Enterprise solutions is an advantage
  • Good interpersonal communication
  • Good problem handling skill
  • Proactivity
  • Teamplayer
  • Process oriented
  • Certification of good conduct

Location

Budapest

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: IT Services Hungary Kft.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Junior System Administrator (Budapest)
  • Rövid pozíció név: It munkatárs
  • Hirdető cég: IT Services Hungary Kft.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Város:
  • Feladatok: Monitoring of the Hardware architecture Monitoring the system Handling incomming issues based on documentation Contact with customer and colleagues abroad Fix the problems within our scope Escalate the problems in case of need to 2nd level colleagues Perform the mentioned task in shift work (24x7)
  • Elvárások: Intermediate english and german (language exam not necessary only the knowhow) Previous IT experience in system support is an advantage IT degree is an advantage Experience in IBM Enterprise solutions is an advantage Good interpersonal communication Good problem handling skill Proactivity Teamplayer Process oriented Certification of good conduct
  • Elvárt végzettség: Középiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol, Német
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: Mindegy, vagy nem igényel tapasztalatot
  • Feladás dátuma: 2017-09-13