Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!
Our client is an international direkt marketing company is looking for the following position:

Junior Marketing/Product Manager

Task:

    • Effective/efficient execution of direct marketing campaigns (print, e-commerce, etc.)
    • Management of own product portfolio
    • Marketing concepts and product concepts adaptations for Hungarian market
    • Copywriting, content creation!!!
    • Results and KPI analysis
    • Co-operation with other departments in order to secure positive costumer experience (timely delivery of products, good service, etc.)
    • Co-operation with creative agencies, media agencies, PR agencies

Expectation:

    • University/College degree (preferably Marketing, Economics or Business Administration)
    • Excellent English and Hungarian (both oral and written)
    • At least 1-2 years professional experience in Marketing field
    • Strong content writing skill is MUST!!!
    • High computer skills( EXCEL)
    • Good team work skills
    • High level of independent thinking
    • Open minded, creative thinking
    • Outstanding communication and presentation skills
    • Ability to work independently and within an international environment
    • Proactive attitude
    • Energetic person with flexibility
    • Selfconfidence

What we offer:

    • Career opportunity
    • International working environment
    • Development possibilities and trainings
    • Good team and friendly environment

Sector(s):

  • Marketing, Media, PR
  • Editor, Copywriter
  • Marketing
  • Online Marketing
  • Full time

Experience required:

  • 1-3 years professional experience

Required language level:

  • English - higher advanced/fit for negotiation

Job location:

Budapest 5. kerület

Other benefits:

cafeteria,professional training

Application deadline:

2017. 12. 18.

How to apply/contact information:

CV

Tájékoztatjuk, hogy a profession.hu Kft. álláshirdetési szolgáltatásait - beleértve az anonim álláshirdetés szolgáltatását - a www.profession.hu oldalon jelenleg a "Szerződő partnereink" aloldalon (elérhető 2015. augusztus 24-től) felsorolt partnereink veszik igénybe, így pályázati anyaga, önéletrajza bármelyikük részére megküldésre kerülhet.

Az anonim álláshirdetésre való jelentkezés kockázatai:
  • pályázati anyagát, önéletrajzát más személyek, akár a jelenlegi munkaadója is láthatja;
  • személyes adatait nem tudja nyomon követni, nem tudhatja meg, kik kapták meg pályázati anyagát, de jogosult a pályázati anyagának, - önéletrajzának törlését kérni a következő módon.
    A kérelmet az ugyfelszolgalat@profession.hu e-mail címre kell megküldeni az anonim álláshirdetés eredeti azonosítójával (ID) együtt. A Társaság a kérelmet továbbítja a munkáltató/hirdető részére. Kérjük, az eljárás menetéről előzetesen részletesen tájékozódjon az Adatkezelési Tájékoztató II. fejezet 3. pontjából.
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Junior Marketing/Product Manager
  • Rövid pozíció név: Marketing manager
  • Hirdető cég: International direkt marketing
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Város: V. kerület
  • Feladatok: Effective/efficient execution of direct marketing campaigns (print, e-commerce, etc.)Management of own product portfolioMarketing concepts and product concepts adaptations for Hungarian marketCopywriting, content creation!!!Results and KPI analysisCo-operation with other departments in order to secure positive costumer experience (timely delivery of products, good service, etc.)Co-operation with creative agencies, media agencies, PR agencies
  • Elvárások: University/College degree (preferably Marketing, Economics or Business Administration)Excellent English and Hungarian (both oral and written)At least 1-2 years professional experience in Marketing fieldStrong content writing skill is MUST!!!High computer skills( EXCEL)Good team work skillsHigh level of independent thinkingOpen minded, creative thinkingOutstanding communication and presentation skillsAbility to work independently and within an international environmentProactive attitudeEnergetic person with flexibilitySelfconfidence
  • Elvárt végzettség: Főiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Egyéb juttatások: cafeteria szakmai tréningek
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: 1-3 év szakmai tapasztalat
  • Feladás dátuma: 2017-12-11