Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Health IT network operator

Your tasks

  • Troubleshooting of complex environment (2nd and 3rd level support)
  • Support and technical coordination of other Operation teams
  • Deep coopreration with development teams
  • take part in office time + on-call support

If you have…

  • experience in Network operation (TCP/IP, routing, switching, firewall, loadbalancing)
  • experience in ITIL processes
  • basic German language skills (reading/understanding German documentations)
  • be able to use English for daily communication (written/spoken) good troubleshooting and problem analysis skills
  • solid Linux experience
  • able to comprehend complex networking systems

Furthermore, if you have any of the followings

  • CCNA
  • RHCSA
  • experience in VPN (IPSec) technology
  • fluent German

Location

Budapest

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: IT Services Hungary Kft.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Health IT network operator
  • Rövid pozíció név: It munkatárs
  • Hirdető cég: IT Services Hungary Kft.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Budapest
  • Város:
  • Feladatok: Troubleshooting of complex environment (2nd and 3rd level support) Support and technical coordination of other Operation teams Deep coopreration with development teams take part in office time + on-call support
  • Elvárások: experience in Network operation (TCP/IP, routing, switching, firewall, loadbalancing) experience in ITIL processes basic German language skills (reading/understanding German documentations) be able to use English for daily communication (written/spoken) good troubleshooting and problem analysis skills solid Linux experience able to comprehend complex networking systems
  • Elvárt végzettség: Középiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol, Német
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: 1-3 év szakmai tapasztalat
  • Feladás dátuma: 2017-09-20