Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Financial Analyst

Responsibilities:

  • Generates and Analyzes Monthly Financial Reports
  • Completes Financial Reporting Requests
  • Supports the Monthly Financial Close process in cooperation with Shared Service Center
  • Participates at Business Plan process
  • Prepares Forecasts and Weekly Performance Reports
  • Completes ad hoc Financial Reports
  • Responds to internal customers to facilitate understanding and ensure reports provide value added and timely information
  • Updates Information Resource Tools

Requirements:

  • Analytical – Synthetic skills
  • Business Acumen
  • Basic knowledge of accounting theory and principles
  • Advanced Excel / Access / Visual basic / PowerPoint SKILLS
  • English at proficiency level
  • Bachelor's Degree
  • Readiness to work under time pressure
  • Experience on the Financial Analyst position would be considered an advantage

What we offer:

  • Competitive package
  • Self-Development opportunities

Sector(s):

  • Finance, Accounting
  • Analyst, Advisor
  • Full time

Experience required:

  • professional experience is not required

Required language level:

  • English

Job location:

Vecsés

How to apply/ contact information:

You can apply with the „Jelentkezem" button underneath.

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: UPS Europe>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Financial Analyst
  • Rövid pozíció név: Elemző
  • Hirdető cég: UPS Europe
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Pest megye
  • Város: Vecsés
  • Feladatok: Generates and Analyzes Monthly Financial Reports Completes Financial Reporting Requests Supports the Monthly Financial Close process in cooperation with Shared Service Center Participates at Business Plan process Prepares Forecasts and Weekly Performance Reports Completes ad hoc Financial Reports Responds to internal customers to facilitate understanding and ensure reports provide value added and timely information Updates Information Resource Tools
  • Elvárások: Analytical – Synthetic skills Business Acumen Basic knowledge of accounting theory and principles Advanced Excel / Access / Visual basic / PowerPoint SKILLS English at proficiency level Bachelor's Degree Readiness to work under time pressure Experience on the Financial Analyst position would be considered an advantage
  • Elvárt végzettség: Főiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: Mindegy, vagy nem igényel tapasztalatot
  • Feladás dátuma: 2017.02.15