Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!
  • Our Client provides packaging solutions for food and beverages companies. Currently we are looking for a new colleague in the position of Field Service Engineer to their Maintenance Team.
  • Field Service Engineer [ST-TFSE08]

    Tasks:

    • Installation and commissioning of food processing equipments
    • Corrective and preventive maintenance
    • Trouble shooting
    • Creating maintenance plans
    • Administrate technical documents
    • Technical customer support
    • Customer relations

    Requirements:

    • Middle or Advance level education within the field of Mechatronic’s, Mechanical Engineering or similar
    • Minimum 2 years of proven experience
    • Very good command of English both verbal and written
    • Solid knowledge of computer literacy (Microsoft Office, PLC drivers or other industrial apps)
    • Siemens Step 7 knowledge is an advance
    • Flexible person (High ability of travel)
    • Individual and team player personality at the same time

    What our client offers:

    • Competitive salary and compensation package
    • International working environment
    • Continuous development opportunities
    • Home Office
    • Company car
    • Mobile phone
    • Laptop

    Sector(s):

    • Engineer
    • Electrical Engineer
    • Mechanical Engineer
    • Manufacturing, Production
    • Repairman, Service Representative
    • Full time

    Experience required:

    • 1-3 years professional experience

    Required language level:

    • English - intermediary/communicative

    Job location:

    Országosan bárhonnan végezhető

    How to apply/ contact information:

    You can apply with the  „Jelentkezem button” underneath.

    A hirdetés adatai:
    • Pozíció neve: Field Service Engineer [ST-TFSE08]
    • Hirdető cég: Focus Consulting Kft.
    • Elsődleges kategória:
    • Terület: Budapest, Bács-Kiskun megye, Baranya megye, Békés megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Csongrád megye, Fejér megye, Győr-Moson-Sopron megye, Hajdú-Bihar megye, Heves megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Komárom-Esztergom megye, Nógrád megye, Pest megye, Somogy megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Tolna megye, Vas megye, Veszprém megye, Zala megye
    • Feladatok: Installation and commissioning of food processing equipments Corrective and preventive maintenance Trouble shooting Creating maintenance plans Administrate technical documents Technical customer support Customer relations
    • Elvárások: Middle or Advance level education within the field of Mechatronic’s, Mechanical Engineering or similar Minimum 2 years of proven experience Very good command of English both verbal and written Solid knowledge of computer literacy (Microsoft Office, PLC drivers or other industrial apps) Siemens Step 7 knowledge is an advance Flexible person (High ability of travel) Individual and team player personality at the same time
    • Elvárt végzettség: Középiskola
    • Elvárt nyelvismeret: Angol
    • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
    • Szükséges tapasztalat: 1-3 év szakmai tapasztalat
    • Feladás dátuma: 2018-06-20
    • Lejárati dátum: 2018-07-11
    Állás, munka még: Focus Consulting Kft.>