Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!

Business Analyst - Project Efficiency Measurement (Telekom COO & BSO) (Pécs)

Your tasks

  • Understand and analyze business requirements and project documentation
  • Highlight inefficiencies, identify process improvements opportunities
  • Function point analysis: analysis of implemented functionalities (e.g. with regards to budget, project methodology)
  • Creation of database, data analysis and preparation of relevant reports
  • Liaise with project managers and other stakeholders
  • Strive for continuous process improvements

If you have…

  • College/ university degree
  • Fluency in German
  • At least 3 years of relevant experience
  • Experience in writing requirements
  • Strong Excel knowledge (e.g. Pivot tables, using macros)
  • Excellent communication skills

Furthermore, if you have any of the followings

  • English knowledge
  • SAP knowledge
  • Knowldege of Constructive Cost Model (COCOMO)

Location

Pécs

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: IT Services Hungary Kft.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Business Analyst - Project Efficiency Measurement (Telekom COO & BSO) (Pécs)
  • Rövid pozíció név: It munkatárs
  • Hirdető cég: IT Services Hungary Kft.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Baranya megye
  • Feladatok: Understand and analyze business requirements and project documentation Highlight inefficiencies, identify process improvements opportunities Function point analysis: analysis of implemented functionalities (e.g. with regards to budget, project methodology) Creation of database, data analysis and preparation of relevant reports Liaise with project managers and other stakeholders Strive for continuous process improvements
  • Elvárások: College/ university degree Fluency in German At least 3 years of relevant experience Experience in writing requirements Strong Excel knowledge (e.g. Pivot tables, using macros) Excellent communication skills
  • Elvárt végzettség: Főiskola
  • Elvárt nyelvismeret: Angol, Német
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: 3-5 év szakmai tapasztalat
  • Feladás dátuma: 2017-09-13