Tetszik Önnek ez az állás?
Jelentkezzen rá most!
Our partner is looking for colleague with the following job description:

Biologist

Task(s):

  • Implement tasks in molecular biology and genetics
  • Advance, validate and develop products of food safety kits as well as multiplex micro-analytical and cell-analytical assay procedures and kits
  • Maintain cell and tissue cultures
  • Apply methodologies for molecular biology, immunohistochemistry, cloning and transfection
  • Set and optimize and routine use of protein separation and purification methods
  • Effectively cooperate with internal and external research staff

Requirement(s):

  • University-level biologist (MSc) or physician (with professional education in molecular biology, genetics or biotechnology)
  • Work experience in the field of molecular biology or genetics
  • At least intermediate English language skills
  • Accuracy, commitment, reliability

Our offer:

  • Participation in international projects
  • Competitive salary and benefits
  • A challenging and varied job
  • Continuous learning and development opportunities
  • Accomodation provided in case of moving

Location:

Baranya megye

Kérjük értékelje, hogy mennyire találja vonzónak a hirdetést!

Az Ön szavazata:
Összes szavazat:
db szavazat
Állás, munka még: Trenkwalder Kft.>
A hirdetés adatai:
  • Pozíció neve: Biologist
  • Rövid pozíció név: Biológus
  • Hirdető cég: Trenkwalder Kft.
  • Elsődleges kategória:
  • Terület: Baranya megye
  • Feladatok: Implement tasks in molecular biology and genetics Advance, validate and develop products of food safety kits as well as multiplex micro-analytical and cell-analytical assay procedures and kits Maintain cell and tissue cultures Apply methodologies for molecular biology, immunohistochemistry, cloning and transfection Set and optimize and routine use of protein separation and purification methods Effectively cooperate with internal and external research staff
  • Elvárások: University-level biologist (MSc) or physician (with professional education in molecular biology, genetics or biotechnology) Work experience in the field of molecular biology or genetics At least intermediate English language skills Accuracy, commitment, reliability
  • Elvárt végzettség: Egyetem
  • Elvárt nyelvismeret: Angol
  • Foglalkoztatás jellege: Teljes munkaidő
  • Szükséges tapasztalat: 1-3 év szakmai tapasztalat
  • Feladás dátuma: 2017.01.23