WHC Diák Iskolaszövetkezet
Be part of a multinational company's BSC in Budapest! As an Accountant Intern you will have the chance to gain a lot of experience and work with a supporting team!

Accounting Intern - Budapest, XII. district (JE-5080) - Diákmunka

Feladatok:

  • Help with month-end activities (bookkeeping, basic accounting entries)
  • Preparing inter-company recharges
  • Analyzing financial result
  • Perform balance sheet reconciliations on a monthly and/or quarterly basis

  • Minimum 1-year Finance or Economy related education at any University or College
  • Advanced PC / Technical Skills and Experience with Microsoft Office Products including MS Excel, MS Outlook and MS Word. Visual Basic is an extra asset.
  • Ability to plan ahead and prioritize
  • Intermediate English knowledge – one more language is a plus
  • Able to work at least 20 hours/week

Amit kínálunk:

  • Long-term internship opportunity
  • Gr. 1724 Ft/hour
  • Home Office
  • Supporting team

Állás, munka területe(i):

  • Pénzügy, Könyvelés
  • Könyvelés

Szükséges tapasztalat:

  • Nem igényel tapasztalatot

Szükséges végzettség:

  • Általános iskola

Szükséges nyelvtudás:

  • Angol (Középfok/kommunikációképes szint)

Foglalkoztatás jellege:

  • Diákmunka

Munkavégzés helye:

Budapest vonzáskörzete