Idén március-májusban 320 ezer volt a munkanélküliek száma, 37 ezerrel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. A munkanélküliségi ráta 1 százalékponttal 7,1 százalékra csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző 3 hónapos, február-áprilisi időszakkal összehasonlítva 18 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma és 0,4 százalékponttal javult a munkanélküliségi ráta. A munkanélküliek aránya legutóbb tavaly ősszel volt ilyen alacsony, augusztus és október között.

A 15-64 éves korosztályban egyformán 7,2 százalékos volt a férfiak és a nők munkanélküliségi aránya, az egy évvel korábbihoz képest 16 ezerrel kevesebb férfi keresett állást és 22 ezerrel kevesebb nő. A férfiak körében 0,7, a nőknél 1,1 százalékponttal csökkent a munkanélküliségi ráta.

Az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak, a 25-54 évesek körében 1 százalékponttal 6,3 százalékra csökkent a munkanélküliség. Az 55-64 évesek között 0,3 százalékponttal szintén 6,3 százalékra javult a ráta. A munkanélküliek 18,2 százaléka a munkaerőpiacon csak kis számban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki, e korcsoport 17,8 százalékos munkanélküliségi rátája 2,2 százalékponttal lett alacsonyabb.

Rekordot döntött a foglalkoztatottság

A munkanélküliek 46,5 százaléka tartósan munkanélküli, azaz legalább egy éve keres állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 19,1 hónapról 18,1 hónapra csökkent a március-májusi időszakban.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint 2015. május végén 385 ezer volt a nyilvántartott álláskeresők létszáma, 25,2 százalékkal kevesebb, mint egy évvel azelőtt.

Rekordot döntött a foglalkoztatottak száma

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 1992-ben kezdődött mérései óta nem dolgoztak ennyien Magyarországon, mint idén tavasszal - mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán a friss munkaerő-piaci adatokat kommentálva.

A foglalkoztatottak száma a március és május között eltelt tavaszi hónapokban meghaladta a 4 millió 165 ezret, ezzel 102 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel ezelőtt.

Czomba Sándor megállapította, hogy területi különbségek továbbra is vannak ugyan, de a tendenciák javulók. A versenyszektorban másfél éve folyamatosan nő a foglalkoztatottak száma. Fontos az is, hogy ezzel párhuzamosan a munkanélküliség is csökken, a ráta március-májusban 7,1 százalék volt, így jó esély van arra, hogy 7 százalék alá csökkenjen a mutató - vélekedett az államtitkár.

Önnek ajánljuk!

Nyitott pozíciók, amik érdekesek lehetnek az Ön számára!

Az elemzők bizakodnak

A közmunkaprogramok felfutása mellett a versenyszféra javuló mutatóinak is köszönhetően emelkedett több éves csúcsra a  foglalkoztatottak száma Magyarországon az elemzők szerint.

Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. makroelemzője hangsúlyozta, hogy bár a közfoglalkoztatottak száma is növekedett, túlnyomórészt a dinamikusan növekvő reálgazdaság és közelmúltbeli beruházások járultak hozzá a foglalkoztatottság növekedéséhez. Ennek eredményeként egy év alatt 102 ezerrel,  a rendszerváltás óta a legmagasabbra,  
4,165 millióra növekedett a foglalkoztatottak száma, ami a gazdaság munkahelyteremtő képességét tükrözi.

Balatoni András az ING vezető elemzője szerint a foglalkoztatottsági arány növekedése egyaránt betudható a nyugdíjkorhatár megemelésének, a közmunkaprogramok felfutásának és a versenyszféra bővülő munkaerő-keresletének. Megjegyezte, hogy utoljára 2007-ben volt ilyen alacsony, 7,1 százalék a munkanélküliségi ráta.

Szemlézte: Durbák Ildikó

Címkék: munkanélküliség, foglalkoztatás, statisztika, közmunka