Önnek ajánljuk!

Nyitott pozíciók, amik érdekesek lehetnek az Ön számára!

Augusztusban a munkaügyi központoknál 28 300 új álláshelyet jelentettek be. Az előző hónaphoz képest 9700-zal, az előző év augusztusához viszonyítva pedig 15 700-zal kevesebb munkalehetőség volt. A hónap folyamán összesen 63,3 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre a közvetítéshez, amelyből a zárónapon 34,9 ezer maradt betöltetlen.

Az állások nagy része támogatott volt

Az állások csaknem kétharmada (62,1 százalék) támogatott volt - azaz tartósan munkanélkülieknek, megváltozott munkaképességűeknek szólt, illetve közmunka volt. Ezekhez a munkahelyekhez állami támogatást igényeltek a foglalkoztatók - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb adataiból. Mind éves, mind havi összehasonlításban csökkent a támogatott álláshelyek száma. Továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és a fővárosban volt a legtöbb ilyen munka.

Összesen 10 700 volt a nem támogatott pozíciók száma, 7,3 százalékkal kevesebb, mint egy hónapja, és majdnem ötödével (17 százalékkal) csökkent egy év alatt.

A legnagyobb (300 fő feletti) munkaerőigény mechanikaigép-összeszerelő, egyéb egyszerű szolgáltatási, illetve szállítási, szakács, bolti eladó és tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr munkakörre vonatkozott.

Csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma

A nyilvántartott álláskeresők a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 11,9 százalékot, a munkavállalási korú népességhez viszonyított aránya pedig 7,9 százalékot tett ki 2012. augusztusban.

526 900 regisztrált álláskereső volt, az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal (700 fővel), 2011 augusztusához képest pedig 4 százalékkal (22 100 fővel) csökkent a számuk. A legnagyobb relatív csökkenés Somogy megyében volt, míg az abszolút változás tekintetében Borsod-Abaúj-Zemplén megye emelhető ki. Az előző év augusztusához képest minden megyében csökkent az álláskeresők száma.

A belépési forgalom az elmúlt két hónapban tapasztalt jelentős mértékű emelkedés után csökkenésbe fordult, és visszaesett a nyilvántartásból kiáramlók száma is. Az előző hónaphoz képest csökkent a férfi és a szakképzetlen álláskeresők száma, köszönhetően a nyári szezonális munkáknak, illetve a közfoglalkoztatási programnak. A nők és a diplomás munkakeresők viszont többen lettek.

Százból hat álláskereső diplomás

A regisztrált álláskeresők közel 40 százalékának legfeljebb a 8 általános a legmagasabb iskolája, 28,6 százalék szakiskolai vagy szakmunkásképzőt, tizede gimnáziumot, 15,7 százalék pedig szakközépiskolát vagy technikumot végzett. Százból hat álláskereső diplomás.

A szokásos szezonális változásoknak megfelelően augusztusban 4,8 százalékkal több pályakezdő álláskereső regisztrált a munkaügyi központoknál, mint az előző hónapban. Az elmúlt év augusztusához képest pedig erőteljesebben, 21 százalékokal bővült a számuk.

Összesen 66 900-an voltak. A nyilvántartásba belépő pályakezdők kicsivel több mint ötöde legfeljebb 8 általános iskolát végzett, majdnem ugyanennyien vannak, akik szakmunkásképzőt vagy szakiskolát. A fiatalok több mint negyede a szakközépiskolát, 17,8 százalék a gimnáziumot, illetve 4 százalékuk a technikumot járta ki. 8,9 százalékuk diplomás.

284 ezren nem kapnak semmiféle pénzt

2012. augusztusban az 526 900 álláskeresőből 53 100-an részesültek álláskeresési járadékban vagy álláskeresési segélyben, 189 700 ember foglalkoztatást helyettesítő támogatást (havi 22 800 forintot) kapott. 284 ezren viszont nem kaptak semmilyen pénzbeli támogatást.

A tavalyi év augusztus hónapjához képest jelentősen csökkent az álláskeresési ellátásra jogosultak száma (64,5 százalékkal). Az ellátatlanok száma 22,8, a szociális jellegű ellátásra jogosultak száma pedig 12,8 százalékkal haladta meg az előző évi létszámot. Ennek az az oka, hogy módosították a munkanélküliek ellátásáról szóló jogaszbályt: kevesebb ideig jár az álláskeresési járadék (erről bővebben itt olvashatnak).

Csoportos létszámleépítések

700 munkavállaló volt érintett a csoportos létszám-leépítési döntésekben. Az előző hónaphoz képest 600-zal kevesebben voltak, ám 2011 augusztusához képest 300-zal többen.

A dolgozók 54,4 százalékát Komárom-Esztergom megyei foglalkoztatók bocsátották el, és összesen 6 megyét érintett a létszámcsökkentés. A Nyugat-dunántúli, a Dél-dunántúli és az Észak-magyarországi megyékben egyetlen egy bejelentés sem érkezett a munkaügyi központokhoz.

Az csoportos elbocsátások leginkább a feldolgozóipart érintik, az érintett munkások 71,1 százaléka dolgozott itt. A számítógép, elektronikai, optikaitermék-gyártás területéről érkeztek bejelentések.